Ako to všetko vzniká
Samozrejme mať trasy je myšlienka, zámer, ale uskutočniť je proces.
Samozrejme realizácií predchádza príprava. Máme stavebný zákon, územné a stavebné konania, orgány a inštitúcie, životné prostredie, práva k pozemkom, nehnuteľnostiam, register trás, územné plány, štúdie uskutočniteľnosti, prípravnú a projektovú dokumentáciu, samotné fyzické realizovanie. To všetko sa musí byť skĺbené a legálne. A všetko to potrebuje finančné prostriedky, správcov, majiteľov, čo nielen zainvestujú, ale sa budú o diela aj prevádzkovo starať. Potrebuje to fundovaný prístup, prácu odborníkov. Som stavebný technik, projektant problematiku dobre poznám, preto sa snažím v nej mimo svojej práce prehovoriť.
Odborná užšie špecializovaná verejnosť ovládajúca procesy prípravy stavby vyplývajúce zo stavebného zákona a vykonávacích vyhlášok problematiku pozná. Horšie je to z riadiacimi článkami, ktoré by problematiku poznať mali, mali by uskutočniť prvotné kroky, vyčleniť prostriedky, aby sa to „rozbehlo“. Dávať si plány do budúcna na fyzické zrealizovanie diel s časovým limitujúcim horizontom a nezačať so zdĺhavým majetkoprávnym vysporiadaním, nemať za sebou vyjasnené, ucelené koncepčne koordinované riešenia, územnú a projektovú prípravu, je púhym zbožným želaním, než krokom k uskutočneniu.
V laickej verejnosti prevláda názor, že cyklotrasy, či dokonca budovanie cyklistických komunikácii je o gépeéskovaní v trase a následne v zakreslení stopy do máp. Takýto zjednodušený pohľad je ďaleko od pravdy. Ak aj dielo nespadá pod stavebný zákon, platia pravidlá o ochrane prírody, majetku, vodných zdrojov, bezpečnostné pravidlá ochrana záujmov orgánov a organizácií vlastnícke práva a pod., teda musia prebehnúť všetky schválenia, dohody, zmluvy, až potom je možno pristúpiť registračným krokom. Ak sa trasa sa stáva komunikáciou teda stavebným dielom, plne podlieha stavebnému zákonu a dielo sa stáva právne legálnym až právoplatnosťou stavebného povolenia, v tomto prípade vydané špecializovaným stavebným úradom. Tomuto predchádza územné rozhodnutie. V oboch prípadoch ide o spracovanie dokumentácie v zmysle vykonávacích vyhlášok. Pri trasách nemajúcich charakter stavebného diela sa trasy (nie komunikácie) legalizujú vydaním územného rozhodnutia.
Z hľadiska prípravy je nutné zahrnúť do územných plánov každého stupňa dopravné podmienky a požiadavky. Cyklo, pešia a iná alternatívna doprava, však vo všeobecnosti je na okraji záujmov v plánovaní území a rieši sa okrajovo a nie súbežne a v súlade a koordinovanie s motorovou. Je to vidieť na každom kroku, kde chýbajú koridory, kde inžinierske diela s tým vôbec nerátali.
Príprava predstavuje najmä:
- územné plány – zahrnutie do územných plánov
- územné konania, konania zisťujúce súlad zámeru z územným plánom a zaisťujúce legalizáciu trás
- stavebné konania – konania zaisťujúce vydanie stavebného povolenia potrebné k legálnemu začatiu stavby – v prípadoch ak sa jedná o stavebné diela, komunikácie mosty v zmysle stavebného zákona
pozri napr: http://www.horami.sk/news/zaujimave-dokumenty/
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára